A bakony fővárosa

archívum - esemény

archívum - hírek

Kérdezz! Felelek! – Nagyné Fáró Katalinnal


Az előző szám vendége Lencse Ferenc, a Veszprém Megyei Kormányhivatal Zirci Járási Hivatalának foglalkoztatási osztályvezetője volt, aki most arról kérdezi Nagyné Fáró Katalint, a Zirci Járás Szociális Szolgáltató Központ intézményvezetőjét, hogy milyen programokkal, eszközökkel segítik a sérült, fogyatékossággal élő emberek, különösen a fiatalok társadalomba, illetve a munka világába történő visszailleszkedését, milyen eredményeket értek el az elmúlt időszakban.



– Intézményünk, illetve a „Segítő Kezek Zirc” Alapítvány évek óta támogatja a Vakok és gyengénlátók, valamint a Mozgáskorlátozottak térségi csoportjait, hiszen fontos, hogy a hasonló problémákkal küzdők közösséget alkothassanak. Ők könnyebben megértik egymást, lehetőség nyílik közöttük az információcserére is, azzal pedig, hogy különböző programokon, például kirándulásokon, színházban, helyi és régiós rendezvényeken vesznek részt, a társadalom aktív részesei. Esetükben elsősorban felnőttekről és az idősebb korosztályról van szó. Helyet adunk számukra az összejöveteleik megszervezésére, alapítványunk pedig biztosítja a bankszámlaszámot, amire fogadhatják a támogatásokat.


Ami pedig a fiatalokat illeti, intézményünkben 2007 óta van fogyatékosok nappali ellátása. Több előnye is van ennek, egyrészt a szülők el tudnak menni otthonról dolgozni, amíg gyermekeik a mi felügyeletünk alatt vannak. Másrészt a fiatalok saját korosztályukkal együtt tudnak lenni, táncolnak, zenét hallgatnak, jól érzik magukat. Külső programokon is részt vesznek, így például rendszeresek a könyvtárlátogatások, a kirándulások során pedig a tömegközlekedést vettük igénybe – autóbusszal, vonattal, hajóval, metróval is utaztak már –, nem elszigetelten, különjáratú eszközökkel közlekedtünk. Jártak már többek között színházban, operában, mindezt nagyon élvezték.



– Azt is megmutattuk, hogy mit tudunk. Volt két Érzékenyítő Nap, ahol műsorokkal léptünk fel, részt vettünk a „Mindenki Karácsonya” programsorozatban, a Betérő Udvar karácsonyán, illetve a sérült emberek számára szervezett megyei rendezvényekre is el szoktunk menni. Országos szintű, kulturális programmal egybekötött kiállításon vettünk részt a termékeinkkel.


Csak olyan termékeket készítünk, amelyek minőségiek és mi magunk is megvennénk. A boltunkból elvitt árukra reklamáció még nem érkezett, eljutottak Európa több országába és a Távol-Keletre is. Volt olyan ellátottunk, aki nálunk tanulta meg a szövést, s már több kilométer szőnyeget szőtt. Előfordult, hogy még kész sem volt a termék, s máris megvolt rá a vevő. Óriási sikerélmény ez számukra, ezért érdemes minden nap felkelni és eljönni dolgozni.


A munka világába történő visszailleszkedés terén is értünk el eredményeket: 2008 óta van az épületben munka-rehabilitációs foglalkoztatás, amit 2017 óta fejlesztő-foglalkoztatásnak hívunk. Tizenhárom fő került vissza a munkaerőpiacra úgy, hogy ott meg is állják a helyüket.


A következő számban Nagyné Fáró Katalin egy nemrégiben létrejött intézmény, a Zirci Önkormányzati Szolgáltató Központ működéséről kérdezi Koós Kata intézményvezetőt.

Kelemen Gábor