A bakony fővárosa
archívum - esemény
archívum - hírek
A zuzmók színes világától a harmincas évek báli hangulatáig
Ha eddig esetleg ismeretlen volt bárki számára is a zuzmók világa, annak lehetősége nyílt felfedezni a különleges élőlényeket a zirci Múzeumok Éjszakáján, miképpen az időben is visszarepülhettünk csaknem száz évet, ha beléptünk egy boltíves kapun.
A Múzeumok Éjszakájának zirci
programja immár hagyományosan egy időszaki kiállítással vette kezdetét az MTM
Bakonyi Természettudományi Múzeumának SarokGalériájában „Fedezd fel a zuzmók
ismeretlen világát!” címmel.
Éppen befordultunk a szombat estébe, amikor dr. Kutasi Csaba, a tárlatnak helyet adó intézmény igazgatója köszöntötte az érdeklődőket. Elmondta, hogy
országosan ez a huszonkettedik Múzeumok Éjszakája, intézményük pedig majdnem a kezdetektől, 2006 óta csatlakozik a programhoz.

A kiállítást dr. Farkas Edit, az ELTE habilitált doktora, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, tudományos tanácsadója nyitotta meg, mellette dr. Kutasi Csaba múzeumigazgató és a közreműködő zirci zeneiskola képviselete
A kiállítás-megnyitóról bővebben kapcsolódó írásunkban olvashatnak.
A zuzmókat nemcsak életnagyságban, hanem mikroszkóp alatt is szemügyre lehetett venni a múzeum saroképületében,
ultraviola-fény mellett is elénk tárult a színes világuk. Kész
laboratóriummá alakult át a közművelődési terem, nem volt olyan asztal, ahol ne
vizsgálgattak volna valamit az intézmény munkatársainak közreműködésével:
nemcsak a SarogGaléria újdonsült hőseit nagyították fel, hanem a baglyok étlapjába
is bepillantást nyerhettek azok, akik a mikroszkóp csövére helyezték a
szemüket.
„Miből lesz a cserebogár?”
– tesszük fel a kérdést, amikor nem gondoltuk volna valakiről, hogy ennyire viheti az életben, nos ezúttal szó szerint keresték rá a választ, hiszen a rovarok fejlődési módját is végig lehetett kísérni a lárvától az imágóig, még kísérletet is végezhettek a vállalkozó kedvűek az azúrlepkével, vagy éppen a rózsabogárral. Alkalmi tárlatok is várták az érdeklődőket: a gyerekek előszeretettel simították végig a szürke farkas, az európai borz, vagy éppen a vidra szőrét, egy vitrinből dinófejek meredtek ránk, a falakat pedig Ujvári Zsolt lenyűgöző makrofotói színesítették.

Csillogó gyermekszemek nézték a csillogó trópusi lepkéket, bogarakat, egy másik asztalnál lázas munka folyt

A 2024. év ősmaradványának a gyapjas mamutot választották, és mivel Zircen két „jégkorszaki óriással” is találkozhatunk, szinte adta magát egy ehhez kapcsolódó kiállítás és kötetlen beszélgetés a geológiai gyűjteményben.
A kézműves foglalkozások is ehhez a tematikához kapcsolódtak, át lehetett élni egy kicsit az ásatás izgalmait, és az idei év emlősének választott vadmacskát is megalkották a gyerekek.

Állatszőrök, mamutcsontok – nem lehet mondani, hogy a múzeum ne hozta volna közel az állatvilághoz a látogatókat


Régészkedés, rajzolás – az év ősmaradványához és emlőséhez kapcsolódó tevékenységekkel is várta a gyerekeket a múzeum

A Múzeumok Éjszakáján már hagyományosnak mondható, mindig sok érdeklődőt vonzó Éjszakai denevérparti is az MTM Bakonyi Természettudományi Múzeumának szervezésében zajlott le, Mészáros József denevérkutató az arborétumi tónál tartotta meg izgalmas bemutatóját.
A Rákóczi téren van egy boltíves kapu, amelyen szombat este átlépve egészen a múlt század harmincas éveiig repülhettünk vissza az időben: a Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóház a közelmúltban megnyílt, Cuhavölgyi Klára kutatásaira épülő „Zirci nők” című időszaki kiállítása köré építette programját Szent Iván éjjeléhez kapcsolódóan.

Időszaki kiállításához kapcsolódva az 1930-as évek világát idézte meg a Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóház
Az időutazáshoz persze nem volt elég átlépni a boltíves kapun, kellettek hozzá az ötletgazdák, és az önkéntesek, támogatók, akik által a program megvalósulhatott, igazi retro élménybe részesítve a vendégeket.
Megidézték, hogy milyen is volt a
zirci bálok légköre, az arra való felkészülés az 1930-as években. Nem véletlen,
hogy a házigazdák közül is láthattunk pöttyös ruhában sürgő-forgó
munkatársakat, akár egy nyári farsang, úgy rejtette el a korabeli viselet a
frizurával együtt a valódi éneket.
A lázas készülődés a műhelyekben
folyt, ahol még szépségszalon is várta a hölgyeket, maga a fodrász is mintha a
harmincas évekből bújt volna elő. A kézműves foglalkozások során legyezők is
készültek, amelyek nemcsak a bálban, de a fülledt nyári melegben is jól jöttek,
még akkor is, ha szombatra már megpihent a korábbi napok kánikulája.
A mézeskalácsosműhelyben több generáció gyúrta együtt a tésztát, kopogott a sodrófa, büszkén mutatták a gyerekek az apró szívecskét, tulipánt, amit aprósüteményként megformáztak. A műhelysoron egy korabeli borbélyüzletet is berendeztek, és a „női uralom” közepette az urakról sem feledkeztek meg, számukra bajuszversenyt hirdettek a szervezők.

A fodrászszalonná átalakuló bognárműhelyben készül egy kislány frizurája

Balról az ifjú hölgy már használja a legyezőt, az asztal körül a kislányok a felnőttek segítségével még rajta vannak az ügyön

Büszkén mutatja az egyik ifjú alkotó a mézeskalácsát a konyhai munkálatok kellős közepén
Majd elfelejtettük elújságolni, hogy a múzeumba betérők – közöttük sok családdal is találkozhattunk – egy hirdetőoszlopról informálódhattak, melyen jól megfért a korabeli nők portréja, a Zirc és Vidéke újság 1935-ös száma, és a magyar filmklasszikus, a Meseautó reklámplakátja. A filmet késő este le is vetítették a kerti moziban.
A Bakonyi Veterán Klub jóvoltából két cabrio is leparkolt az udvarra, ők ugyan nem ’34-ből repültek előre kilencven esztendőt, de a szóban forgó mozifilm ezredfordulós feldolgozásában már láthattunk ilyet, veterán kortársaik pedig a múzeum mögötti területen sorakoztak fel a közönség előtt.
Volt, aki be is pattant napjaink meseautójába, mások egy asztalt körülülve társalogtak, a kockás abroszokon előkerültek a kártyapaklik, és amikor besötétedett, a reflektorok is felgyúltak, színpadra lépett a veszprémi Swing-swing együttes, hogy még tovább fokozza a harmincas évek báli hangulatát.

„Arany országút csillogó gyémánt porán, repülünk a mesék kocsiján” – örömmel ültek be a lányok napjaink meseutójába

A harmincas évekhez képest előre, napjainkhoz viszonyítva visszamentünk az időben az egész estés veteránautó-kiállításon

Kártyapartikkal, társasjátékokkal is el lehetett tölteni az időt a múzeum virágos udvarán
Maga az események kiindulópontja, a „Zirci Nők” című tárlat is tárt kapukkal várta az érdeklődőket, és a Regulyversum – mindent Regulyról állandó kiállítást is ingyenesen meg lehetett tekinteni.
A Zirci Piac sem először mutatta meg „éjszakai arcát”,
a kitelepülő árusok mellett különböző programokat kínált a közönségnek a „Vidéken Bénázók” Egyesület, tekintettel a szomszéd, a Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóház „nőies” tematikájára is. Ezen az estén nemcsak a vásárlóké, hanem „Mindenkié” volt a piac, a gyerekek például mókás játékok során tehették próbára ügyességüket.

Mint a búcsúban… - a gyerekek számára is jutott élmény a piactér körül

Zsákba futva kerülgeti az akadályokat az egyik bátor jelentkező a füves placcon kialakított ügyességi pályán
A Zirci Ciszterci Apátság is csatlakozott a Múzeumok Éjszakája programhoz, a Látogatóközpont valamennyi attrakciójába ingyenes volt a belépés.
„Mesél a Kert” címmel vezetett sétákra lehetett előzetesen feliratkozni. A bazilikában nyáresti orgona- és szaxofonkoncerttel kedveskedtek a szervezők Szepesi Bence klarinét- és szaxofonművész, valamint Finta Gergely orgonaművész közreműködésével.
Az Országos Széchényi Könyvtár szervezésében újabb rendhagyó tárlatvezetésre került sor a Ciszterci Műemlékkönyvtárban, és az igényes zene a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan ezúttal sem hiányozhatott a könyvtár falai közül, a Barokk teremben az Uher Bálint Quartet lépett fel.

Séták az arborétumban, jazzes hangzás a régi könyvek között – az apátság is kínált bőven élményeket a látogatóknak
(Fotók: Facebook / Zirci Ciszterci Apátság)

Kelemen Gábor