A bakony fővárosa

archívum - esemény

archívum - hírek

Tudnak valamit, amire más élőlények nem képesek

„Fedezd fel a zuzmók ismeretlen világát!” címmel nyílt időszaki kiállítás az MTM Bakonyi Természettudományi Múzeumának SarokGalériájában, a Múzeumok Éjszakája rendezvényén.


Elsőként dr. Kutasi Csaba, a tárlatnak helyet adó intézmény igazgatója köszöntötte az érdeklődőket. Örömét fejezte ki, hogy

az idei évben két kollégájuk is tudományos fokozatot szerzett, akik nemcsak a tudományban, hanem a közművelődés területén is szép eredményeket értek el.


Egyikük dr. Sinigla Mónika, aki a zuzmók vizsgálatával érdemelte ki a minősítést, azaz ebbéli témáját prezentálja az október 7-ig látható kiállítás, amely a Nemzeti Kulturális Alap segítségével jött létre. A múzeum igazgatója köszönetét fejezte ki a támogatónak és minden munkatársának, aki közreműködött a tárlat installálásában.

A tudományos fokozatot szerző dr. Sinigla Mónika segítségével mikroszkóp alatt is szemügyre lehetett venni a zuzmókat a kiállítás-megnyitót követően, azt MTM Bakonyi Természettudományi Múzeumának közművelődési termében

Dr. Farkas Edit, az ELTE habilitált doktora, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, tudományos tanácsadója

ritka alkalomnak nevezte, amikor zuzmókkal kapcsolatos kiállítás megnyitására kerül sor, hangsúlyozta, hogy mindez dr. Sinigla Mónika érdeklődésének és lelkesedésének köszönhető.


– Apró termetük és kevésbé szembetűnő mivoltuk miatt csak keveseket ragad meg a zuzmók különleges szépsége. Pedig aki közelebbről, akár csak egy kézi nagyító segítségével alaposabban szemügyre veszi ezeket az élőlényeket, olyan formákkal és színekkel találkozhat, ami más élőlények esetében nem jellemző – mondta a tudományos munkatárs, majd alaposan kielemezte a zuzmókat, így például megtudhattuk, hogy összetett élőlényekről van szó, melyeket nagyobb részben gombák alkotnak.


Kiemelte azt is, hogy

a zuzmók megjelenése rendkívül változatos, formagazdag.

A bevonatjellegű kéregzuzmók különböző színű, térképszerű foltokat képeznek a kőzeteken, a lombos vagy leveles telepűek hullámos lebenyei gyakran gyökérszerű függelékekkel kapcsolódnak a talajhoz, vagy a fakéreghez. A bokros zuzmók elágazó, hengeres vagy lapos ágaikkal apróbb bokrokra emlékeztetnek.

Dr. Farkas Edit és dr. Kutasi Csaba a kiállítás-megnyitón – október elejéig van idő, hogy felfedezzük a zuzmók világát

A zuzmók még azt is elmondhatják magukról, hogy bennük legalább ezerféle, olyan szerves vegyület, speciális zuzmóanyag fordul elő, amit semmilyen más élőlény nem tud előállítani, ezáltal egyedülállóak az élővilágban.

Ezek az anyagok egyrészt az erős napsugárzástól, az UV-fénytől, másrészt pedig a rovarkártevők ellen védik az élőlénycsoportot. Ugyanakkor színanyagokat is vonnak ki belőlük, szerepük van a kölni előállításában, az illatanyagok megőrzésében.


A tudományos értekezés mellett a zuzmók különleges világába zongoraszó vezette be a látogatókat, a kiállítás-megnyitón közreműködtek a III. Béla Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola zeneiskolás diákjai, Varga Levente Endre, Jóföldi Kata és Lázár Hanna. Felkészítő tanáruk, Kapitány Dénes is elkísérte tanítványait az eseményre.

Nincs időszaki kiállítás-megnyitó a SarokGalériában, a Múzeumok Éjszakáján a zirci zeneiskolás növendékek nélkül



Kelemen Gábor