A bakony fővárosa
archívum - esemény
archívum - hírek
Továbbtanuló diák hozta magával, már gyökeret vert Zircen a boksz
Valamikor régen, a „bányász időkben” már létezett ökölvívó szakosztály Zircen, de ahhoz, hogy a boksz újra meghonosodjon itt a Bakonyban, egy balatoni kapcsolatra volt szükség. A Zirci Bokszsuli már lassan három éve működik, és ezáltal nemcsak új mozgásformával gyarapodott városunk, hanem egy közösséget is kiépített a nagy múltú küzdősport köré a Felsőörsi Bokszsuli Sportegyesület.
A világtól kicsit eldugott helyen, a Hamburger Box mögött zajlanak a foglalkozások, egy boltíves kapun keresztül lehet megközelíteni az udvart, ahonnan nyílik az edzőterem. Persze nem a gyorsétterem nevének utótagja miatt esett erre a választás, mindenesetre örülnek, hogy otthonra leltek itt.
Érkezésünkkor éppen a legkisebbek teljesítik fegyelmezetten az edző utasításait, egyikük levonuláskor velünk is pacsizik, aztán az ifjúsági korúak következnek, már egy kicsit nagyobb létszámban. Tükrök is mutatják és körbe-körbe a boksz, illetve a harcművészet nagyjai figyelik, ahogy a fiatalok elszántan egymásnak feszülnek, vagy ahogy püfölik a bokszzsákokat, a háttérből szóló rapzene adja a ritmust, a nemzeti színek melletti zászlók pedig jelzik, hogy milyen országokkal találkoztak már eddig a ringben.
Az ifjúságiak szerdán fél hattól gyakorolnak, vegyesen vannak közöttük fiúk és lányok. Középen Kállai György edző és Tira Marius egyesületi elnök
Az aradi származású, az ökölvívást hobbiszinten űző Tira Marius egyesületi elnök meséli, hogy négy évig Felsőörsön élt, ennek tudható be, hogy éppen a Balaton-felvidéki községben tette le az alapokat, miután megszerezte az edzői képesítést. Azáltal pedig, hogy a fia is elkezdett bokszolni, még több impulzust kapott ehhez a munkához. Hogy nincs számára lehetetlen, azt a legjobban a Zirci Bokszsuli megalapítása bizonyítja: egy odavalósi leányzó városunkban folytatta középiskolai tanulmányait, és nem szerették volna veszni hagyni a tehetségét, ezért utánajártak, hogy milyen lehetőség lenne Zircen az ökölvívás beindítására.
Akiért igazából idejöttek, már ugyan abbahagyta, de a bokszsuli megmaradt, és azóta is stabilan működik, nyolctól egészen a negyvenévesekig látogatják az edzéseket, fiúk, lányok, hölgyek, urak vegyesen, és a helyiek mellett a környékből is többen beutaznak.
A rendelkezésre álló hely kapacitása miatt három edzést tartanak egy nap,
korosztályok szerint alakítják ki a turnusokat.
A csatlakozás lehetősége nyitott,
Tira Marius arra bátorít, hogy jelentkezzenek nála, akik kedvet éreznek a bokszhoz. Indulásnak elég egy tornacipő – a kesztyűt ők biztosítják –, és kéthetes próbaidőt követően dől el, hogy kik azok, akik alkalmasak lehetnek arra, hogy a továbbiakban is foglalkozzanak velük.
Zajlik az edzésmunka a Zirci Bokszsuliban – 2021-ben indultak a foglalkozások, azóta meghonosodott a sportág városunkban
Az ügyesebbek a Magyar Ökölvívó Szakszövetség által rendezett hivatalos versenyeken is megméretik magukat különböző korosztályokban, és
már a Zirci Bokszsuli részéről is születtek szép eredmények, az elnök egyet-kettőt ki is emel ezek közül:
Balta Patrik ezüst-, Waller Ármin bronzérmet szerzett a Magyar Kupán, Fleisz Zorka kupaezüsttel és magyar bajnoki bronzéremmel is büszkélkedhet, az Egerben rendezett, nemzetközi Bornemissza Gergely Emlékversenyen pedig Regenye Violetta vitézkedett, ifjúsági korcsoportban, a hetven kilogrammosok között második helyezést ért el.
Magyarországon 157 ökölvívó szakosztály működik, ebből
ugyan nem mindenki jelenik meg a versenyrendszerben, de akkor is
figyelemreméltó, hogy 2022-ben az eredmények alapján a 33. helyet foglalta el a
rangsorban a Tira Marius vezette egyesület, és 2023-ban is benne voltak az első
ötvenben.
A Felsőörsi Bokszsuli SE a tavalyi
évben nagy sikerrel hívta életre a Magyar Ökölvívó Szakszövetséggel közös
szervezésben a Bakonyi Betyár Ökölvívó Kupát. A Zirci Reguly Antal Német
Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola Rákóczi téri tornatermében nem
mostanában volt példa ilyen nagyszabású sporteseményre.
Nem véletlen, hogy a versenyt újra meghirdették, február 24-én, szombaton kerül sor 13.00 órai kezdettel a tavalyival azonos helyszínen a II. Bakonyi Betyár Ökölvívó Kupára.
Nagyon sok mérkőzés volt tavaly, idén azonban kevésbé a mennyiségre, inkább a minőségre helyezik majd a hangsúlyt, és nemzetközi rangra lép a rendezvény, hiszen a hazai mezőny mellett osztrák és ír versenyzőket is várnak Zircre. A küzdelmek ezúttal egy ringben folynak majd, és mintegy harminc hivatalos mérkőzés várható – sorolja a főbb tudnivalókat az elnök, aki kiemeli a rendezvénynek helyet adó iskola partnerségét és reményét fejezi ki, hogy
a verseny által is sikerül megszerettetni a zirciekkel az ökölvívást.
Remek hangulatban, sok színvonalas mérkőzéssel zajlott le az I. Bakonyi Betyár Ökölvívó Kupa Zircen, 2023 februárjában
Az ökölvívás mellett egy-egy csoport számára thai boksz edzést is tartanak Zircen.
Kállai György edző mindkét sportágban szakavatott, tavaly ősszel, az általános iskola honvédelmi napján is tartott egy színvonalas bemutatót a társaival. Mint mondja, nem igazán lehet összehasonlítani a két műfajt, hiszen amíg a hagyományos bokszban csak a kezüket használják a „bunyósok”, a távol-keleti eredetű változatában könyékkel, térddel, sípcsonttal is küzdenek a felek. Valaki ezt szereti, valaki azt, mind a kettőnek megvannak a maga szépségei – mondja a szakvezető, akinek az egyórás ökölvívó foglalkozásai alapvetően a bemelegítésre, technikai feladatokra, nyújtásokra épülnek, de van, amikor kimondottan az erőnlétre, az állóképességre helyezik a hangsúlyt.
A thai boksznál nem ritka, hogy egy-egy alkalmat kimondottan a technika köré építenek, van, amikor az egyes testrészekkel való küzdelemre térnek ki, esetenként pedig a közelharcnak szentelnek nagyobb figyelmet. A kardioedzéseket is megtartják a teremben, de a hely szűke miatt előfordul, hogy a városban futnak. A zirci bokszgálán négy tanítvány indul majd, velük ilyenkor külön is foglalkozik Kállai György.
Két fiatalt is megszólaltatunk mindkét nem képviselői közül, akiknek már születtek figyelemreméltó eredményeik.
Regenye Violetta próbálkozott a szertornával is, de mint mondja, testalkata miatt a küzdősport ideálisabbá vált számára, stresszlevezetés és önvédelem szempontjából is hasznosnak találja és ezért is ajánlja mindenki számára a bokszot. Waller Ármin előbb úszott, aztán egy osztálytársa ajánlására úgy döntött, kipróbálja az ökölvívást. Mint utólag kiderült, jó választásnak bizonyult, hiszen már három és fél éve jár a bokszsuliba, és többször megmérette magát a szorítóban, ő az egyik zirci, aki részt vesz a közelgő házi rendezésű versenyen, a fiatalember nagy erővel készül a küzdelemre.
Remek közösség épült ki a két küzdősport köré, gyerekek, felnőttek egyaránt előszeretettel látogatják a zirci edzéseket
(Képek forrása: Facebook / FBS Zirc Ökölvívás és Thaibox)
Kelemen Gábor