A bakony fővárosa

archívum - esemény

archívum - hírek

NapCsiga az Éjszakában, makramé az Alkotóházban


Kitárták kapuikat a muzeális, közművelődési, egyházi intézmények a Múzeumok Éjszakáján, Zircen. Megmutatták kincseiket, s minden korosztályt kielégítő programokkal várták az érdeklődőket a tőlük megszokott vendégszeretettel.


„Kolibri – A természet színes világa” című kiállítással nyílt meg a programok sora az MTM Bakonyi Természettudományi Múzeumának SarokGalériájában. A III. Béla Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola diákjainak alkotásait bemutató tárlatról kapcsolódó írásunkban olvashatnak bővebben, csakúgy, mint az ezúttal is rendkívül sikeres rajzpályázat díjátadójáról, melyet a legérdekesebb személyes természet közeli élmény tematikája köré hirdetett meg az idei évben a múzeum. A rajzokból kiállítás is nyílt a saroképületben.Különleges autó is parkolt a múzeum épülete előtt. A NapCsiga egy egyedi kialakítású, kizárólag napenergiával működő jármű, mely elsuhant a zsákutcában, és láthattuk azt is, ahogy körülveszik, és csodájára járnak a háromkerekű környezettudatos „kék villámnak”.Ahogy az lenni szokott, a múzeum idén is játékos programok hosszú sorával várta a gyerekeket, volt arcfestés és állatos kirakó. Be lehetett kukkantani a mikroszkópba, hogy a természet parányi részletei is láthatóvá váljanak, a kézműves-foglakozás során pedig szitakötőt készíthettek a vállalkozó kedvűek. A foglalkozás aktualitását az adta, hogy 2018-ban az év rovara is a szitakötők közül került ki. Az ide tartozó rovarfajok tökéletlen átalakulással fejlődnek, a gyerekek átalakulása viszont tökéletesre sikerült az arcfestés során, csini maszkok mögül szemlélhették a további érdekességeket. A konkrét „éjszakai életből” is kivette részét a múzeum, denevérpartira és szürkületi kincskeresőre invitálva az arborétumi túrára érkező kalandvágyókat.A Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóház kapualjában közösségi szolgálatos diákok kínálták pogácsával a betérő vendégeket. Az elmúlt években a Múzeumok Éjszakája program keretében folyamatosan nyíltak meg a felújított műhelyek az intézményben, amelyek most természetesen megnyíltak az alkotni vágyók előtt. A fazekasműhelyben minden hely foglalt volt, pörögtek a korongok Csóti Gabriella szakmai vezetésével. A szövőszék sem maradt üres a szomszédban, ahol B. Dobos Teréz avatta be a közönséget a műhelytitkokba. A kovácsműhelyben nem volt ott a mester, mert az udvaron gyakorolta és mutatta be a foglalkozást ifj. Hegedűs Árpád, akinek „inasai” is akadtak a látogatók közül. Édesapja, Hegedűs Árpád kosárfonó az egyik alkotóműhely ablaka alatt várta az érdeklődőket.Az udvar nyüzsgése egy kicsit hiányzott, de érthető, hogy a hétvégére beköszöntő őszies időjárás miatt a kézműves vásárosok fedél alá húzódtak, ahhoz még a kovácsmester tüze is kevés volt, hogy fel lehessen melegedni a folyamatosan szépülő intézmény szabad ege alatt. A mesterségekbe videó-felvételen is betekintést lehetett nyerni, Kirmer Anna néprajzos munkatárs a padlás számtalan kincse mellett ezzel is várta odafent az „éjszakázókat”.– A látogatható raktárban alapvetően bognár- és kádárszerszámokat tekinthetünk meg, ehhez a témához választottunk idén egy filmet. Megkerestük a Magyarországi Kovácsmíves Céhet, akik évek óta foglalkoznak a szakma megőrzésével és oktatófilmeket készítettek arról, hogyan készül a szekér – mondta el érdeklődésünkre a tárlatvezető. A végeredményt az apátság udvarán is láthattuk, hiszen szekeres installációval várja továbbra is az érdeklődőket a Zirc újraalapításának 300. évfordulója alkalmából nyíló kiállítás, de maradjunk helyileg még a Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóházban, hiszen a lépcsőházban is alkotási lázban égtek kicsik, nagyok, itt a Pangea Egyesülettel makramé karkötőket lehetett készíteni.


A leginkább környezeti neveléssel foglalkozó egyesületnek Pénzesgyőrben található oktatóközpontja. Vegyszermentesen termelő bemutató gazdaságukban gyógynövényekkel, gyümölcsfajtákkal és állatokkal is foglalkoznak, erdei iskola programokkal és nomád természetismereti táborokkal várják egész évben az ifjúságot – tájékoztatott Bombay Bálint, az egyesület elnöke.


Mihalik Éva, az egyesület önkéntese elmondta, a makramé a hatvanas-hetvenes években nagy divat volt, csináltak belőle fali díszeket, virágtartókat, öveket, tarisznyákat. A foglalkozáson az alapokat tanították meg, s akinek később kedve tartja, a végtelenségig lehet csűrni-csavarni – fűzte hozzá, s láthatóan volt is kedv a fonál köré font kézműves-foglalkozáshoz. A tanulmányi raktár digitális fotótára is jelentősen bővült, így például városfejlesztést megörökítő képeket és a királyi kúria ásatásának pillanatait is nyomon követhettük, követhetjük.


A Zirci Ciszterci Apátság programjai is nagyon sok érdeklődőt vonzottak. A „Harang mustrára” előzetesen betelt a létszám, de a helyi érdeklődők kielégítésének érdekében egy ráadás turnusra is sor került, Kovács Attila, a Látogatóközpont ügyvezetője összesen hat csoportot vitt fel a templomtoronyba és a Vörös-torony is várta a magasságba túrázókat. Marton Bernát atya a bazilikában tartott vezetést, míg Flórián Ildikó a buja zöldben pompázó angolkertbe vitte a csoportokat. Kapitány Dénes előadásában az orgonával is megismerkedhettek a látogatók, majd az orgonaművész koncertet is adott este a bazilikában.


A nem muzeális intézmények közül is többen csatlakoztak a Múzeumok Éjszakájához, hogy még színesebb legyen a kínálat. A Zirci Református Egyházközség templomában kiállítás-megnyitóra és díjátadóra került sor „A teremtett világ” címmel meghirdetett rajzpályázatukra beérkezett alkotásokból. Összesen 38 rajz került ki óvodások és általános iskolások keze alól, melyek közül a legjobb tíz alkotást díjazták, de mindenki, aki készített rajzot, és eljött a kiállítás-megnyitóra, egy kis apró ajándékkal gazdagodott. A megnyitón Balogh Beáta énekelt a gyerekeknek. A program arcfestéssel folytatódott, majd Zenés áhítatra került sor, melyen a Csetényi Református Kórus lélektől lélekig ható énekes-zenés előadását hallgathatták meg a templomba betérők, miközben a gyülekezet tagjai egy-egy bibliai zsoltárt olvastak fel. Vecsey Katalin református lelkész örömét fejezte ki, hogy egész este nagy volt a nyüzsgés templomuk háza táján, mint mondta, örömmel fogadtak minden érdeklődőt.A Békefi Antal Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Stúdió KB székhelyén, a közművelődési klubteremben a MÜPA koncertfelvételeiből láthattak, hallgathattak este nyolc órától a látogatók két koncertet, a Budapest Bár és az MR2 Szimfonik zenekar előadásában. Emellett Benyó Ildikó grafikusművész alkotásait is megtekinthették. Élő koncertre is sor került, ezt a Mezotone együttes szolgáltatta az MTM Bakonyi Természettudományi Múzeumának belső udvarán. A zenés előadás kezdetére sötét felhők is kíváncsiak voltak, de szerencsére meghagyták a kulturális élményt a valódi közönségnek.A Múzeumok Éjszakájára szervezett programokon kívül az állandó és időszaki kiállításokat is meg lehetett tekinteni. Nyitva tartott az OSzK Ciszterci Műemlékkönyvtár és az Agrárműszaki Emlékek Gyűjteménye, dr. Vida Beáta történész a városunk életében meghatározó szerepet játszó, május elején nyíló „300 éve ismét a Bakony szívében” című tárlatban tartott vezetést, mely augusztusig továbbra is várja a látogatókat a Gobelin-teremben. A tárlat vezetője, szakmai koordinátora, a Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóház munkatársa vezette az esti fáklyás városnéző túrát is, melynek mintegy hatvan résztvevője volt. A túravezető történész a csoport vegyes összetételéről számolt be, akik között voltak városunkban megszálló turisták, helyiek, Zircről elszármazottak, a korosztályi megoszlást illetően pedig kiemeli, hogy nagyon sok fiatal képviseltette magát.


Ezúttal is meghirdetésre került a zirci intézmények közös pecsételőjátéka, amely szintén nagy népszerűségnek örvendett, összesen 126 fő vett részt benne. A sorsolásra a Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóházban került sor. Az intézmények, vállalkozások, magánszemélyek felajánlásának köszönhetően sok nyereménytárgy talált gazdára.


A Városi Könyvtár volt az egyik pecsételő hely, ahol vetítés és időszaki kiállítás is várta az érkezőket


A Múzeumok Éjszakája idei programjai közül csak egy valami hiányzott, ez pedig a nyár. Jó lett volna megízlelni ismét a júniusi este langy melegét, de ennek ellenére is sok kulturális élménnyel gazdagodhattak azok, akik Szent Iván éjjelén a zirci programkínálatot választották.


Kelemen Gábor