A bakony fővárosa

archívum - esemény

archívum - hírek

Még dalt is írtak a diákok a szülinapos városnak

„ZIRC40” címmel kétfordulós vetélkedőt szervezett helyi iskolák részére a Bakonyi Finnbarátok Köre Egyesület a várossá nyilvánítás negyvenedik évfordulójához kapcsolódóan.


A második fordulónak a Művelődési Ház adott otthont. Nemes Nagy Ágnes versének alapgondolatával nyitotta meg a rendezvényt Wenczel Zsuzsanna, a szervező Bakonyi Finnbarátok Köre Egyesület elnöke, aki testvérével, Müllerné Wenczel Ritával együtt a vetélkedő feladatait is összeállította és a lebonyolítás is kettejük nevéhez fűződik.


Bemutatta a zsűrit, melynek elnöke dr. Stadler Jenő ny. középiskolai tanár volt, tagjai Kacsala István polgármester, Sztana Éva, az Erdélyi Baráti Kör Egyesület képviseletében és Encz Ilona, a „Zirc Kultúrájáért” Alapítvány elnöke.

Wenczel Zsuzsanna a tőle megszokott felütéssel, szépirodalmi idézettel nyitotta meg a ZIRC40 vetélkedőt

A résztvevő csapatokat és felkészítő tanáraikat Kacsala István polgármester köszöntötte. Kiemelte, hogy sok munkát fektettek bele az első, írásbeli fordulóba a diákok, és örömét fejezte ki, hogy foglalkoznak Zirc múltjával, jelenével. Hangsúlyozta, hogy

a tudás, amelyet a vetélkedő során szereztek, alapot jelenthet egy olyan jövőhöz, melyet a fiatalok a saját elképzelésük szerint teremtenek meg.

A versenyhez sok sikert kívánt mindenkinek a városvezető.


Kacsala István polgármester köszöntötte a vetélkedő résztvevőit

Az asztalok fölött négy ötfős csapat dugta össze a fejét, hiszen a Zirci Reguly Antal Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola és a Pápai SZC Reguly Antal Szakképző Iskola és Kollégium egy-egy diákközössége mellett a III. Béla Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola két társulattal is képviseltette magát.

De még mielőtt elkezdődött volna a szellemi tusa, a vetítőre szegeződtek a szemek, ízelítőt kaphattunk abból, hogyan teljesítettek, milyen ötletekkel álltak elő a diákok az első forduló során.

Így egymás alkotásait is megismerhették a csapatok, akik Zirc elmúlt negyven évéről szóló interjúkat készítettek általuk választott személyekkel, kisfilmeket forgattak iskolájukról, ZIRC40 dalszövegeket és „Az én Zircem” címmel esszéket írtak, valamint alkotásokat is készítettek Zirc jellegzetességeiről. Volt olyan csapat, amely a színpadra lépve elő is adta a produkcióját, és a vetélkedőn bemutatásra kerültek azok a tárgyak, gondolatok is, amelyekkel a diákok a jövőnek üzentek egy időkapszulában.

A Pápai SZC Reguly Antal Szakképző Iskola és Kollégium csapatának előadása

Az általános iskolások egy ismert magyar népdal dallamára írták meg a ZIRC40-es dalszöveget, és el is járták a táncot

Nekilát a kirakónak a zirci gimnáziumból érkező egyik csapat

A puzzle már kész, de mit tudhatunk a rajta látható nevezetességről? – tanakodik a bélások másik csapata

A lebonyolításban is közreműködő Encz Ilona, a zsűri egyik tagja mutatja, mi mindennel üzentek a diákok az utókornak

A második forduló kreatív feladatai egy városismereti totóval kezdődtek, majd a csapatoknak papír alapon össze kellett rakniuk városunk "darabjaira hullott" nevezetes épületeit, építményeit, és referálniuk is kellett róluk. Arra is kíváncsiak voltak a szervezők, hogy a diákok milyen forgatókönyvet készítenének egy jubileumi rendezvénysorozat tiszteletére. Aztán sorshúzás útján el kellett játszaniuk a település egy-egy történelmi pillanatát.

Értekezniük kellett arról is, hogy vajon milyennek látná Zircet Reguly Antal, ha napjainkban eljönne hozzánk, végül egy húsz évvel későbbi városi jövőképet is vizionáltak a versenyzők.


A vetélkedőn elhangzott, hogy a zsűri mindvégig nagyon nehéz helyzetben volt: az első forduló feladatainak értékelése majd egy egész napig tartott, és a szóbeli vetélkedés izgalmasnál izgalmasabb produkciói láttán is elég szoros volt a pontozás.


Dr. Stadler Jenő zsűrielnök zárszavában

a diákok kiváló felkészültségének, tanáraik odaadó munkájának elismerése, a szervezők és a zsűri örömének hangsúlyozása mellett a jövőben is érdeklődő, nyitott szemléletre és a szülővárosunk iránti tiszteletre, jövőjét formálni képes szeretetre buzdította diákokat.

A győztes "Reguly-Sokk" csapata felkészítő tanárával (Fotó: Encz Ilona)

A ZIRC40 vetélkedőt a Zirci Reguly Antal Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola „Reguly-Sokk” csapata nyerte (Kovács Szilvás Álmos Csaba, Paró Blanka Julianna, Petrik Lili Kincs, Sass Réka, Szöllőskei Hanga, a táncnál közreműködött Csoknyai Bianka).

Második helyen végeztek a „Nagy Reguly-Sokk” a Pápai SZC Reguly Antal Szakképző Iskola és Kollégiumból (Nyári-Bali Hanna, Riga Melitta, Szajp Nóra, Szám Bianka, Takács Márk Attila).


A harmadik helyet a III. Béla Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola „III. Béla” csapata szerezte meg (Búzási Benigna, Imre Titanilla, Kránitz Dóra, Lontai Kitti, Panyi Vivien, tag volt még az előkészületeknél Bákor Botond).


Míg negyedik helyen a szintén a gimnáziumból érkező „Kolbászok” csapat zárt (Brotscholl Petra, Fülöp-Hegyi Annaliza, Horváth Kiara, Kónya Panna, Szarka Szofi, tag volt még az előkészületeknél Kovács Mirjam).


A felkészítő pedagógusok Nyáriné Nagy Angéla, Puskásné Fürst Judit és Ducza Árpád voltak.


Az eredményhirdetésen valamennyi csapatot, felkészítő tanáraikat és a zsűri tagjait is oklevéllel és ZIRC40 logóval ellátott ajándéktárgyakkal jutalmaztak meg a szervezők.

Kacsala István polgármester átadja a díjat a harmadik helyezett csapat részére (Fotó: SKB)

Kacsala István polgármester örömmel fogadta a csapatok által felajánlott zirci alkotásaikat a Városháza számára.

A kisfilmeket, dalokat felhasználásra a Stúdió KB városi televíziónak adták át a diákok, míg az időkapszulás üzeneteiket a ZIRC40 – Bakonyi Mustra során civilek, intézmények, magánszemélyek által a Rákóczi téren földbe tett időkapszula mellé kérték elhelyezni az utókor számára.

A város ünnepi programsorozatának részét képező ZIRC40 vetélkedő a Zirc Városi Önkormányzat Civil Támogatási Alapjának segítségével valósult meg, a rendezvényt támogatta továbbá az Erdélyi Baráti Kör Egyesület, a „Zirc Kultúrájáért” Alapítvány, a Békefi Antal Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Stúdió KB, valamint a Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóház. A résztvevők ellátásáról a főszervező Bakonyi Finnbarátok Köre Egyesület tagjai gondoskodtak.


Kelemen Gábor