A bakony fővárosa

archívum - esemény

archívum - hírek

Képes lapok a pohlheimi küldöttség intézménylátogatásáról


Kilenctagú delegáció vendégeskedett nálunk német testvérvárosunkból, Pohlheimből június 3-6. között. Vöröskeresztes szervezetük a 25. adományt hozta Zircre, polgármesterük, Udo Schöffmann először járt városunkban. Ünnepi fogadásukról már beszámoltunk, most egy képsorozattal a hétfői intézménylátogatásukat mutatjuk be.


A Zirci Benedek Elek Óvoda és Bölcsődében kezdődött a delegáció napja. Az intézmény épülete előtt Nagyné Fáró Katalin, a Zirci Járás Szociális Szolgáltató Központ vezetője köszöntötte a küldöttséget, akik Ottó Péter polgármester és Ottó Mariann tolmács kíséretében érkeztek meg nevelési intézményünkbe.Kovács Mónika megbízott intézményvezető és Vajcsné Győri Éva német nemzetiségi óvodapedagógus köszöntötte a delegáció tagjait. Először a bölcsődét látogatták meg, ahol üresek voltak a csoportszobák, a gyermekek az udvaron élvezték a nyári napfény melegét gondozóikkal. Meglepődtek kicsit, nem gondolták, hogy kora reggel vendégekkel lesz dolguk.A bölcsit egy-kettőre kijárták testvéreink, így máris következhetett a „Kindergarten”. Nagyon megtetszett nekik az üveges kerengőben látható közlekedési kiállítás. S máris közlekedtek tovább gyalogosan, fel a tetőtérbe, majd a Hétszínvirág csoportba, ahol óvónőjük vezetésével sváb népviseletbe bújt gyermekek kedveskedtek egy kis műsorral, a német táncok után egy magyart is előadtak.Pár házzal arrébb becsengettek… A Zirci Reguly Antal Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola „F” épületében egy nagyon kedves ismerős várta a pohlheimi vendégeket: Barcsai Beatrix rendre közreműködött tolmácsként a találkozások alkalmával, most pedig elsősorban pedagógus minőségében láthattuk őt, felkészítésében a második és negyedik osztályos németes diákok játékos műsorral tették hangulatossá a reggelt. A Szín-Vonal Alapfokú Művészeti Iskola kiállításának még fennmaradt része is felkeltette a vendégek érdeklődését.Az iskola „B” épületében a 7.d német nemzetiségi osztály óráját látogatták meg, melyet Rimainé Wittmann Erika és Sasváriné Katona Éva tartott Burján István igazgató jelenlétében. A diákok a táblán német nyelvű prezentációs előadással mutatták be Zircet, földrajzi elhelyezkedését, nevezetességeit, majd kérdéseket fogalmaztak meg a vendégek felé Pohlheimmel kapcsolatban, akik készségesen válaszoltak is az érdeklődő diákságnak.A III. Béla Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskolában „tanult tovább” a pohlheimi küldöttség, ahol Balázsné Györek Zsuzsanna igazgatónő a művészeti képzés műhelytitkaiba avatta be őket. Jártak Földváriné Lajtafalvi Katalin művészeti igazgató-helyettes grafika óráján, megnézték az iskolában kialakított műhelygalériát, portfóliókat lapozgattak, miközben megismerhették az intézmény kiváló eredményeit.Miután a gimnáziumból elballagtak, egy olyan intézménybe mentek, ahol szintén találkozhattak a művésznövendékek alkotásaival: a Zirci Erzsébet Kórház-Rendelőintézet volt a következő állomás, de természetesen nem a kiállítóhely funkciója miatt. Valler Ilona ápolási igazgató mutatta be az elmúlt években óriási fejlődésen áteső intézményt, és dr. Vermes Tamás főigazgató is tudott áldozni pár percet a rendelési időből a messziről jött vendégeknek.A tartalmas délelőttöt követően jól esett az ebéd az önkormányzati konyha ebédlőjében, majd folytatódott az intézménylátogatás. Talán nem is volt baj, hogy az étkezést követően nem kellett olyan messze menni, elég volt csak „szomszédolni” egyet. A PSZC Reguly Antal Szakképző Iskolája és Kollégiumában Horváth Attila igazgató fogadta irodájában a vendégeket, s mutatta be intézményük sokszínű képzési kínálatát. Gartner József igazgató-helyettes is köszöntötte a vendégeket. Az iskolához szervesen kapcsolódó Agrárműszaki Emlékek Gyűjteményéről is szó esett a találkozás során, melyet másnap reggel meg is tekintett a küldöttség.A délutáni órákban folytatódott az intézménylátogatás, de a következő helyeken már nem vagy nem csak befogadó közönségként vettek részt a német vendégek, hanem a tettek mezejére léptek és vendéglátóik segítségével kipakolták a huszonötödik adományt. A dobozok ruhaneműket, cipőket, játékokat rejtettek, melyek kiosztása kezdetét is veszi hamarosan a rászorulók részére. A Zirci Önkormányzati Szolgáltató Központ Család- és Gyermekjóléti Szolgálata és Központja és a Zirci Járás Szociális Szolgáltató Központ részesült az adományból, ez utóbbinak a székhelyén, a Segítő Kezek Házában és telephelyén, az Idősek Klubjában került elhelyezésre a pohlheimiek jubileumi „szeretetcsomagja”.A sokszínű arcát mutató Művelődési Házzal folytatódott az intézmények megismerése. A közös ház valamennyi „lakóközösségének” képviselője bemutatta tevékenységét, először is Ottó Péter polgármester beszélt az épület többféle funkciójáról, kulturális sokszínűségéről. „Es ist gut! Super!” – mondta Agnes Praessar pohlheimi vöröskeresztes vezető, amikor Magyar Lászlóné, a Magyar Vöröskereszt Zirci Területi Szervezetének vezetője a havi véradások statisztikájáról beszélt. Koós Kata a német vendégek számára még újnak számító Zirci Önkormányzati Szolgáltató Központot mutatta be az intézmény vezetőjeként, Encz Ilona pedig a ház közművelődési szerepéről beszélt a Békefi Antal Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Stúdió KB intézményi egységvezetőjeként. A szintén az épületben működő városi televízió szerkesztőségét is meglátogatták, ahol Szalontay Szilvia felelős szerkesztővel sor került egy kamera nélküli stúdióbeszélgetésre. A riport a vendégekkel az esti órákra maradt…A másik adományfogadó helyen, a Segítő Kezek Házában folytatódott a diskurzus, ahol Nagyné Fáró Katalin, a Zirci Járás Szociális Szolgáltató Központ vezetője beszélt intézményük szolgáltatásairól, a szociális ellátásról, az adomány további útjáról. Köszönetét fejezte ki, s elmondta, hogy a legrászorultabb emberek részére juttatják el. Érdekességként elhangzott, hogy ebbe az épületbe érkezett az első adomány huszonöt évvel ezelőtt, de akkor még a városi könyvtár működött ezen a helyen. A pohlheimiek között voltak, akik emlékeztek is rá.A Segítő Kezek Háza lakói által készített kézműves ajándékokból is vehettek a vendégek, s ezekkel a kis kedves tárgyi emlékekkel mentek további útjukra, amely a városi könyvtárba vezetett. Bieberné Réz Ágnes, a Békefi Antal Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Stúdió KB igazgatója vitte be a könyvespolcok közé a vendégeket, és beszélt a könyvtári ellátásról, kultúraközvetítő szerepről. A közművelődési klubterem időszaki kiállítását is megtekintették.Az intézménybejárás utolsó állomása a Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóház volt, ahol dr. Vida Beáta történész fogadta a vendégeket, s kalauzolta végig őket az állandó és időszaki kiállításokon, bepillantást nyerhettek a felújított alkotóműhelyekbe is. Nemzetközi találkozóra is sor került, hiszen a földszinti kiállító-teremben a független Észtország kikiáltásának 100. évfordulója alkalmából nyílott tárlat látható jelenleg. Az intézmény munkatársa búcsúzóul egy mézeskalácsszívvel ajándékozta meg Pohlheim polgármesterét.A fülledt melegben tett városi kirándulást követően jöhetett egy kis felfrissülés a szálláson, majd este a Városházán Ottó Péter polgármester tartott fogadást, melyen köszönetét fejezte ki Pohlheim testvérvárosunknak a huszonötödik adományért. Erről bővebben ITT olvashatnak.


Kedden délelőtt Pohlheim polgármestere, Udo Schöffmann megtekintette városunk nevezetességeit – ő először járt Zircen –, majd délután a Balatonra utaztak német vendégeink a zirci kísérőkkel. A búcsúvacsorát követően szerda reggel utazott haza a küldöttség, amely láthatóan jól érezte magát városunkban. Jó alkalom volt ez új kapcsolatok kiépítésére is, és a találkozásból fakadó öröm, az együtt eltöltött szép pillanatok garantálják az újabb találkozást.Cikk, fotók: Kelemen Gábor