A bakony fővárosa
archívum - esemény
archívum - hírek
Hagyatékával a természet szeretetére neveli az ifjúságot
Ünnepélyes keretek között nyílt meg a néhai Surjányi József, Zirc Város Díszpolgárának vadásztrófea-gyűjteményét bemutató állandó kiállítás a várpalotai Zöld Tanoda Erdei Iskolában. Az eseményen Zirc város delegációja is képviseltette magát.
Ahogy akár a szarvasbőgés felveri az erdők-mezők csendjét, úgy szólalt meg egy vadászkürt a trófeákkal gazdagon díszített falak között, a sarokból egy medve is rámeredt a vendégseregre.
Az ünnepségen a házigazda intézmény részéről külön köszöntötték Surjányi József özvegyét, Sztana Évát és a család képviseletét, továbbá Campanari-Talabér Mártát, Várpalota város polgármesterét, Ottó Pétert, Zirc város polgármesterét és Surjányi Péter tájegységi fővadászt.

Városunk képviselete az átadó-ünnepségen Ottó Péter polgármesterrel, a civilek között az Erdélyi Baráti Kör Egyesület tagjaival
A bevezető előadást követően a fúvós hangszert még kétszer megszólaltatta Tóth Péter, a Bakonyerdő Zrt. balatonfüredi erdész-vadásza, keretbe is zárva az átadó-ünnepséget.
Szintén zene volt a füleknek, ahogy Stenger Katalin, városunk polgára, az Erdélyi Baráti Kör Egyesület tagja elszavalta Áprily Lajos a Fegyvertelen vadász dala című versét.

Tóth Péter erdész-vadász és Stenger Katalin, az Erdélyi Baráti Kör Egyesület tagja működött közre az átadó-ünnepségen

Szívhez szóló, egyúttal derűs pillanatoknak lehettünk tanúi, amikor Surjányi József unokái – puskáikat büszkén a vállukon tartva – megosztották egy csokorba gyűjtött vadászemlékeiket, ezzel is tisztelegve néhai nagyapjuk előtt.

A vadászat szeretetét unokáinak is igyekezett átadni Surjányi József – a sok szép emléket most megosztották a hallgatósággal
A házigazda város részéről Katona Csaba alpolgármester köszönetét fejezte ki, hogy
ez a csodálatos anyag az Erdei Iskolába kerülhetett, hiszen ez egy óriási lehetőség arra, hogy bemutassák az ide ellátogató gyerekeknek közvetlen természeti környezetünk vadvilágát.

Katona Csaba, Várpalota alpolgármestere köszönetét fejezte ki az adományozónak
Szólt arról is, hogy egyetlen olyan trófea van, amely külföldről származik, az összes többi erdőinkből gazdagítja a gyűjteményt. Hangsúlyozta,
a vadászat a természet szeretetéről szól, és a vadászoknak az egészséges vadállomány megőrzésében is nagy szerepük van.

Méltó helyre került a gyűjtemény – az eseményt Campanari-Talabér Márta, Várpalota polgármestere is megtisztelte a jelenlétével
Surjányi Józsefet Zirc városa és Zirc erdélyi testvérvárosa, Barót is díszpolgárává avatta. Ottó Péter polgármester is megfogalmazta gondolatait e jeles alkalomhoz kapcsolódóan.
-Jóska bácsi mindannyiunk
életében időről-időre előbukkan, köszönhetően annak, hogy szerteágazó és
sokrétű közösségi tevékenységet végzett. Mindig is nagyon fontosnak tartotta
határon túli testvéreinkkel a kapcsolatok ápolását és építését, melynek eredményeként
létrejött a baróti testvérvárosi kapcsolat és ennek következtében alakult meg
az Erdélyi Baráti Kör Egyesület, amely a város egyik meghatározó civil
szervezeteként Surjányi József
emléke előtt is tiszteleg.
Kiemelt helyet foglalt el életében a vadászat, a természet szeretete,
ennek is tudható be, hogy a gyógyszerész diplomája mellett 1975-ben környezetvédelmi szakmérnöki diplomát is szerzett. Folyamatosan képezte magát, hogy minél magasabb szinten tudja képviselni a vadgazdálkodás ügyét, a zirci vadásztársaság működését is új alapokra helyezte, és mindenkiben a vad, a természet szeretetét igyekezett elültetni. Tevékenységét a Szent Hubertus Kereszt Arany-fokozatával ismerték el.

Ottó Péter polgármester egy Fekete István-idézettel indította Surjányi Józsefre emlékező gondolatait
Városunk vezetője az egészen gyerekkorig visszanyúló, személyes emlékeit is felidézte Surjányi Józseffel kapcsolatban,
aki Zirc főgyógyszerészeként jó szóval is segítette mindig a gyógyulni vágyókat.
Édesapjának is ő volt a vadászmestere, közös műsort is készítettek a városi televízióban, és felejthetetlen marad egy erdélyi kirándulás a csíksomlyói búcsún nyakukba zúduló „égi áldással”.
Ottó Péter polgármester végül örömét fejezte ki, hogy
közkinccsé válhatott Surjányi József hagyatéka egy nyilvános, mindenki számára látogatható helyen, egyúttal az oktatás szolgálatába is állítva.

Kelemen Gábor