A bakony fővárosa
archívum - esemény
archívum - hírek
Annyi képet mutat a művész, ahány éve város Zirc
Szűcs István Miklós okl. képzőművész, középiskolai tanár, Zirc Város Díszpolgárának alkotásaiból nyílt kiállítás „40 kép – 40 éve város Zirc” címmel a Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóház Dubniczay-termében, a várossá nyilvánítás negyvenedik évfordulójához kapcsolódóan.
Szűcs István Miklós művészetének felbecsülhetetlen értékét, munkásságának hatását mutatja, hogy egy tűt sem lehetett volna leejteni a képekkel gazdagon megtöltött falak között, a szervezők pótpadokkal gondoskodtak az ülőhelyek bővítéséről a középkori templombelsőt idéző teremben.
A Bakonyi Finnbarátok Köre Egyesület és a Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóház közös szervezésében megvalósuló kiállítás megnyitóján Wenczel Zsuzsanna köszöntötte az egybegyűlteket. A tárlattal kapcsolatban megjegyezte, a finnbarátok többször részesei lehettek Szűcs tanár úr előadásainak, a kirándulásaikon rögtönzött művészettörténeti ismertetőinek az utolérhetetlen csodáival együtt.
Ezek az élmények adták az ötletet, hogy most fordítsák meg a helyzetet, készüljenek ők a művésznek egy meglepetéssel.

Wenczel Zsuzsanna, a Bakonyi Finnbarátok Köre Egyesület elnöke köszöntötte a termet zsúfolásig megtöltő publikumot. Mellette az asztalnál a művész, Szűcs István Miklós tanár úr és beszélgetőtársai, Encz Ilona, Németh István
„Szűcs István Miklós az elmúlt fél évszázad során magába zárta e szakrális földrajzi teret, amelyben nemcsak a kvalitásával, a képzőművész növendékek útra indításával, a város képzőművészeti kultúrájának menedzselésével van jelen, hanem sok másban, főképpen, hogy a különböző történelmi korok festészeti, grafikai és más művészeti alkotásait, áthagyományozódásait ötvözte a maga tehetségéből, képzettségéből kiáramló alkotókészséggel, s megteremtette azt a makróvilágtól a mikróvilágig húzódó, térben, síkban és színekben történő látásmódját, amelynek sajátosságai, művészetének lenyomatai most itt láthatók körülöttünk”
– hangsúlyozta a kiállítást megnyitó dr. Tölgyesi József tanár, egyetemi oktató.
Hozzátette, hogy a művész
pályaválasztását meghatározták a diákkori élményei, a művészetek iránti
érdeklődése. Pécsett, a Tanárképző Főiskolán tanult, majd a Magyar
Képzőművészeti Egyetemen folytatta tanulmányait, és természetesen minden olyan
itthoni és külföldi térben is, ahol alkalma volt a művészi személyiségének
felépítésére vagy kiteljesedésére.
Az új művészetpedagógia hazai képviselője, pedagógusok szakmai menedzsere, egyetemi hallgatók mentora, tankönyvek, módszertani kiadványok és tanulmányok hosszú sorának szerzője, nem utolsósorban kiállító művész, aki számos alkalommal fűzött szakértő szavakat a képzőművésztársai által kiállított képek elé is – világított rá a szónok városunk díszpolgárának sokoldalúságára. Kiemelte továbbá,
reflexiók számossága tanúskodik arról, hogy Szűcs Istvánt méltán tartják a képzőművészet és a művészetpedagógia jeles személyiségének, a képzőművészet hazai, sőt európai hírű személyiségei is méltatták a munkásságát.
Szó esett azokról a könyveiről is, amelyek Zirc értékes képzőművészeti alkotásait mutatják be.

Dr. Tölgyesi József tanár, egyetemi oktató méltatta Szűcs István Miklós munkásságát, s mutatta be a kiállított képeket
Dr. Tölgyesi József ezután rátért a kiállított alkotásokra is, amelyek „asszociatív gazdagok”, egyetemes szellemi tartalmakat hordoznak. A témában adekvát, jól megkomponált szerkesztés, a tiszta formavilág jellemzi őket, és a művész számos képén megfigyelhetők a fegyelmezetten vezetett vonalrajzok, az optikai élményt biztosító szubjektív színhasználat, továbbá a más területeken megmutatkozó ismeretei, a matematikai, a zenei és a költészeti harmóniákat ötvöző egyensúlyra való törekvés.
A képek alapvetően Zircnek, ennek a városnak a művészi szimbólumokkal megformált világát közvetítik, ott van a ráismerés számos olyan eleme, amely beazonosítható, és csak ebben a földrajzi térben értelmezhető.
Ez jelenik meg a „Szakrális tartalmak” című képegyüttesben is, amelyekben Zirc történelmének képzőművészeti rekonstrukciói tárulnak elénk. Szűcs István természeti tájhoz való kötődésének a reneszánsz korig kapcsolódása van, a Balaton-felvidék lankái, a Bakony hegyoldalai, meredélyei mindig megindítottak benne érzelmeket, gondolatokat, amelyek lenyomatai vászonra kívánkoztak. Portréiban, figurális kompozícióiban szemléletesen jelenik meg az egyéniség, a művész színekkel és az ecsetkezelés változatos alkalmazásával fejezi ki, mutatja meg az életkorokat, vérmérsékletüket, azt az emberi lényeget, amely mindegyikben egyedi, megkülönböztető sajátosság.

Bakonyi emberekről készült portrék is szerepelnek a kiállított negyven kép között
Ezt követően Csaba Lilla tolmácsolásában elhangzottak Szűcs István Miklósnak egy kiemelt képéről, a „Zirci háztetőkről” alkotott gondolatai.

Csaba Lilla előadása a kiállítás-megnyitón
Majd a művésszel Encz Ilona, Wenczel Zsuzsanna és Németh István beszélgetett életének és pályafutásának jelentősebb állomásairól, irodalmi és képzőművészeti kötődéseiről, meghatározó mestereiről, a templomok művészetéhez és a szép beszédhez való vonzódásáról, a tehetség mibenlétéről, a régi Képzőművész Körről és a Zirci Galériáról, 37 évnyi művészetpedagógiai munkássága legfontosabb eredményeiről, az 53 éve otthonává lett Zirc város nagyságának mibenlétéről. A kérdezők személyében egykori tanítványt-művelődésszervezőt, pedagógus kollégát és egy közeli jóbarátot is tisztelhettünk.
A tartalmas beszélgetés után a rendhagyó megnyitó nagyszámú közönsége őszinte szeretettel gratulált a családja és tisztelői által körbevett Szűcs István Miklósnak, majd egy kis frissítővel a kézben, az elhangzott információk birtokában talán személyesebb érdeklődéssel szemlélték a művész és tanár alkotásaiból a ZIRC40 jubileum alkalmából válogatott kiállítás képeit.
A tárlat 2024. december 2-ig tekinthető meg a Reguly Múzeum Dubniczay-termében.
A Bakonyi Finnbarátok Köre Egyesület rendezvényének megvalósítását Zirc Városi Önkormányzat Civil Támogatási Alapjának pályázata segítette.
Kelemen Gábor