A bakony fővárosa

archívum - esemény

archívum - hírek

Amikor a költő hazatér – Vesztergom Andrea volt a vendége Zircnek egy rendhagyó irodalomóra keretében

Kicsit megkésve, de annál nagyobb sikerrel ünnepelte a Magyar Kultúra Napját a Zirci Reguly Antal Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola: a zirci születésű, a hazai irodalmi életben ismert és elismert költőnő, Vesztergom Andrea találkozott a diákokkal és egykori pedagógusaival.


Megtöltötték a termet az osztályok, és a program nyílt volt, külső érdeklődők is részt vehettek a rendhagyó irodalomórán,

melynek a Hit Gyülekezete rendezvényterme adott otthont.


A vendéget és a hallgatóságot Nyáriné Nagy Angéla, az iskola tanítója, magyar nyelv és irodalom szakos tanára köszöntötte, majd moderátorként is közreműködött a beszélgetés során. A színjátszó csoportból is ismert tanítványai közül többen is színpadra léptek a megfelelő szereposztással.


Az író-olvasó találkozót Németh Viktor dalszerző, gitáros, énekes műsora színesítette, Vesztergom Andrea megzenésített költeményei hangzottak el mindenki nagy örömére. Volt olyan vers, amelyet előbb egy diák, Kovács-Szilvás Álmos Csaba tolmácsolásában, majd zenei kísérettel is hallhattunk, amit érthetően meghatottsággal fogadott a sorok szerzője.

Vesztergom Andrea hallgatja, hogyan szólalnak meg versei a zene nyelvén – Németh Viktor előadása

Rippert Zsófia nyolcadik osztályos tanuló ismertetőjéből megtudhattuk, hogy a jelenleg Szigetszentmiklóson élő költőnő 1977-ben született Zircen és tizenkilenc éves koráig itt élt. A Reguly Antal Általános Iskolába járt, több olyan tanára volt, akiket a mai napig meghatározónak érez az életében. Két fiú édesanyja, mindketten egyetemisták. Tanítóként dolgozik, autista és egyéb tanulási nehézséggel küzdő kisgyermekekkel foglalkozik.

Az olvasás és a versek szeretetét zirci nagymamájától kapta, nem véletlen, hogy a beszélgetés során is elsőként őrá terelődött a szó.

Kicsi kora óta ír, nagy álma volt, hogy költő lehessen, ami teljesült is. Több kötete látott napvilágot, nívós díjakkal ismerték el eddigi munkásságát. A Magyar Írószövetség és a Magyar Napló Kiadó „Az év versei 2019” című antológiájába is beválogatták. Fontos számára a vers formakultúrája, mindig csiszolja az alkotásait.

A közreműködő diákok, Kovács Anna Viktória és Rippert Zsófia mellett Szeifert Gyöngyi, Andrea egyik egykori osztályfőnöke

Kovács-Szilvás Álmos Csaba szavalja a költőnő egyik versét

Vesztergom Andrea őszintén megvallotta, Zirc számára a mai napig a hazát jelenti, évente többször is meglátogatja szülővárosát, és nem tartja kizártnak, hogy egyszer majd újra itt fog élni. Nagyon sok szép emlék köti a „Reguly-hoz”, büszke rá, hogy idejárt, a mai napig jó érzéssel tekint egykori iskolájára.

Az érzelmi kötődéseket a lírával is kifejezte a költőnő, el is hangzott Kovács Anna Viktória előadásában a „Zirc – Bakonyi Bölcsőm” című vers.


Nagy hatást gyakorolt rá Lator László, nem felejti el, amikor első versét elküldte a neves költőnek, és sok piros színnel kapta vissza, ami akkor egy kicsit kedvét szegte, de utólag belátta, hogy mindenben igaza volt, és hálával tekint rá, nélküle a szonettkoszorúi sem lennének ilyenek. Ki is tért a nevével irodalmi körökben szinte egybefonódó műfaj sajátosságaira, amelyet egyfajta formabravúrnak nevezett, legfontosabb tulajdonsága, hogy a rímképletet a koszorút alkotó összes szonett esetében tartani kell.


A ma élő költők közül pedig Szabó T. Anna a kedvence – emellett egy hosszú névsor is elhangzott, hogy kik azok, akik még megihlették –, elsősorban kortársa emberközelisége, személyisége ragadja magával. (Érdekességként megjegyezzük, hogy eltérő időpontban ugyan, de már mindkét költőnő volt vendége Zircnek író-olvasó találkozón.)


Városunk szülöttét illetően ez nagy szó, hiszen mint kiderült, ő nem az a szereplős típus, a hallgató szerepkörben jobban érzi magát. Talán egyszer, barátnője kérésének eleget téve tartott előadói estet Nagyalásonyban.

Még a munkahelyén sem tudja mindenki, hogy a tanítónő és a költő Vesztergom Andreában egy és ugyanazon személyt tisztelhetjük.

Előfordult, hogy diákjait vitte felkészítőként szavalóversenyre, és meglepetten néztek rá, amikor a szerzőnél tanítójuk nevét mondták a vetélytársak.

Vesztergom Andreával Nyáriné Nagy Angéla, a zirci általános iskola pedagógusa beszélgetett

Az irodalmi perceket követően Andrea sportos oldalát is megismerhettük, nincs számára lehetetlen, olyan „csak azért is” alapon több komolyabb kihívást is teljesített már, ilyen volt a Balaton többszöri körbekerékpározása, siklóernyős tanfolyamot is abszolvált, és a hegymászástól sem riad vissza.


Végül a terveiről is szó esett, így például Dévai Nagy Kamillával közös albumban gondolkodnak.

Ismeretségük onnan ered, hogy a Liszt Ferenc-díjas magyar énekesnő, érdemes művész a Szünet a semmiben című kötete bemutatójára, a 2015-ös Ünnepi Könyvhétre megzenésítette két versét, ráadásul nem is akármilyeneket: az egyik a versek szeretetét átadó nagymamáról, a másik pedig a szülőföldről szól.


Az író-olvasó találkozót nagy tapssal jutalmazta a közönség, majd a hazájába visszatérő Vesztergom Andrea szép gesztusként virággal köszöntötte beszélgetőtársát és két egykori osztályfőnökét.

Kelemen Gábor